Masáže Kristiník

Masáže doma ... relax, ktorý príde za Vami

Kontakty

Otváracie hodiny

Pondelok Na objednávku
Utorok Na objednávku
Streda Na objednávku
Štvrtok Na objednávku
Piatok Na objednávku
Sobota Na objednávku
Nedeľa Zatvorené

Naše služby

Detox, Masáž, Zábaly

Nechajte sa rozmaznávať


Mávate bolesti chrbticestuhnuté svaly, trápi vás únavanecítite sa vo svojej koži? Uvažujete o tom, že by ste si mali zájsť na kvalitnú masáž, no neviete sa k tomu prínútiť, pretože vás sužujú povinnostineviete si nájsť čas

Výhodou masáži doma je prostredie, ktoré dôverne poznáte, dobre sa v ňom cítite, môžete po masáži kľudne relaxovať a v neposlednom rade odpadá zbytočné cestovanie.

Veľká výhoda masáže doma je, že prebieha v prostredí, ktoré dôverne poznáte a cítite sa v ňom najlepšie. Odpadá Vám zbytočné cestovanie a po masáži môžete ďalej v kľude relaxovať.

Klasická masáž

Masáž alebo masírovanie je súčasť mechanoterapie; sústava hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy alebo liečenie.

Slovo masáž pochádza z francúzskeho slova massage a to pravdepodobne z arabského masa"dotknúť sa, ohmatať alebo manipulovať" alebo z latinského massa "masa, cesto". Starší význam tohto slova môže byť ešte z hebrejčiny me-sakj "pomazanie olejom". Staroveká gréčtina používala pre masáž slovo anatripsis a latinčina frictio.

Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov - štrukturovaných, neštrukturovaných, stacionárnych alebo pohyblivých - tlak, impulz či vibrácie. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby alebo iné spojivové tkanivá, ako aj lymfatické uzliny alebo orgány tráviaceho systému. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník. Najviac uvedených dôvodov pre zavedenie masáže ako liečby boli dopyt klientov a vnímanie klinických účinkov. Masáž môže prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Počas masáže môže byť klient úplne alebo čiastočne nahý. Časti tela môžu byť zakryté uterákmi či plachtami.

Reflexná masáž chodidiel

Reflexná masáž chodidiel - viac ako 1000 rokov stará ázijská terapia, veľmi účinná a príjemná, využíva reflexy chodidla, je proti stresu, únave, depresii ... . Tlakom na určitý bod odovzdávame signál a energiu príslušnému orgánu. Táto masáž patrí medzi najviac uvoľňujúce.
Pri masáži sa používajú najrôznejšie dotyky, tlaky, trenie a hladkanie, ktoré dokážu stimulovať či uvoľňovať svaly a docieliť prijemné zmeny. Reflexná masáž je doplnková terapia, ktorou sa liečia mnohé zdravotné problémy. 
Liečba predstavuje pôsobenie tlakom hlavne palca alebo aj iných prstov na presne určené body. Tlak je pevný, ale nie bolestivý. Klient, ktorý sa lieči touto metódou, má na chodidlách odlišné pocity. Tieto pocity umožňujú cez komunikáciu s klientom presne určiť, ktorá časť tela je v poriadku a ktorá potrebuje terapiu. 
Masáž reflexných zón na chodidle pomáha liečiť existujúce zdravotné ťažkosti, ale aj odhaliť poruchu orgánu, ktorá sa zatiaľ neprejavila. Masáž jednoznačne pozitívne vplýva na Vaše telo. Má pozitívne účinky nielen na fyzickú stránka, ale aj na tú psychickú. Reflexná masáž chodidiel pomáha odstraňovať reumatické bolesti, bolesti hlavy a migrénu. Priaznivé účinky sa dostavujú aj pri alergiách, tráviacich ťažkostiach, kožných problémoch ako aj pri únave a ospalosti. Odstraňuje stres a slúži k obnove samoliečebných schopností nášho tela.
Reflexná masáž chodidiel vychádza zo skutočnosti že na chodidlách sa zobrazuje celé telo.Postupným hladkaním a stláčaním bodov sa prostredníctvom chodidiel ovplyvňujú svaly, kĺby a vnútorné orgány. Táto masáž je zameraná na stimuláciu a aktiváciu všetkých životných systémov. 
Čo môžete očakávať od reflexnej terapie?
Obnovenie toku životnej energie je hlavným cieľom reflexnej terapie. Každé jej priškrtenie v tele vyvolá okamžitú reakciu (zvýšenú citlivosť až veľkú bolesť) v príslušnej reflexnej plôške. 
Zdanlivou nevýhodou reflexnej terapie je to, že jej účinky nie je poznať ihneď. Človek sa dlhé roky snaží a intenzívne pracuje na zanášaní svojho organizmu napr. nesprávnou živosprávou, veľký vplyv má stres, strach. starosti, zhon, nervozita a preto sa ťažko dá predpokladať, že všetko akoby mávnutím čarovného prútika zmizlo. Na rozpustenie a vyplavenie usadenín z chorých orgánov je potrebný určitý čas. Úspech reflexnej terapie je závislý aj na spolupráci klienta, ktorý by mal byť ochotný niečo pre svoje nastávajúce zdravie urobiť. Treba mať veľa trpezlivosti a vytrvalosti, aby sme dosiahli očakávané zlepšenie.

Lymfodrenážna masáž

Čo je Manuálna lymfodrenáž?
Manuálna lymfodrenáž je špeciálna hmatová technika, ktorá je zameraná na lymfatický systém kože a podkožia (tzv. povrchový miazgový systém). Taktiež sa môžeme stretnúť s názvom Lymfatická masáž. Ide o celkom odlišnú techniku oproti klasickej masáži, ktorá pôsobí na hlboké svalové vrstvy nášho tela. 
Na začiatok si vysvetlíme čo znamená pojem lymfa, lymfatický obeh a lymfatické uzliny.

Lymfa je telová tekutina, ktorá prúdi v lymfatických cievach a kapilárach. Pretože sú lymfatické cievy oveľa užšie ako krvné cievy dochádza často k spomaleniu samotného pohybu v lymfatických cievach.

Lymfatický obeh má za úlohu odvádzať z tkanív nášho tela nahromadenú vodu, produkty nášho metabolizmu a škodlivé látky, ktoré následne vracia späť do krvi, čím dochádza k zmenšeniu opuchov a telesnému objemu a k celkovému prečisteniu organizmu.

Lymfatické uzliny vykonávajú filtráciu toxínov a cudzorodých látok, uvoľňujú biele krvinky do krvného obehu a tým aktivujú imunitný systém.

U Manuálnej lymfodrenáže sa pôsobí jemnými, pomalými a presne definovanými ťahmi, hmatmi a tlakom na povrch tela, čím dochádza k aktivácii pohybu lymfy v lymfatických cievach. Tieto lymfatické cievy majú za úlohu odvádzať lymfu do zberných lymfatických uzlín.

Ako sa Manuálna lymfodrenáž vykonáva?
Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva malým tlakom na pokožku bez používania olejov, emulzií či iných prípravkov. Masírovaná osoba nesmie cítiť žiadnu bolesť. Terapeut sa môže zamerať na určité časti tela a upraviť tlak podľa potrieb klienta.
Cieľom Manuálnej lymfodrenáže je hmatmi uvoľniť lymfatické uzliny a tým zlepšiť prietok lymfy po celom tele. Ľahký tlak, používanie kruhovitých a špirálovitých hmatov s pomalou frekvenciou vychádza zo znalosti lymfatického systému a smeruje tok lymfy smerom k zberným uzlinám. 
Aké sú výsledky Manuálnej lymfodrenáže?
Manuálna lymfodrenáž sa využíva pri odstránení unavených a "ťažkých končatín", pri obezite a estetickom formovaní postavy alebo pri zmiernení celulitídy. Manuálna lymfodrenáž sa taktiež odporúča pre detoxikáciu, aktiváciu vlastného obranného systému tela a celkovému zlepšeniu imunitného systému. V kozmetických službách má Manuálna lymfodenáž taktiež svoje využitie a to pri problémoch s akné, dutinami, migrénach.
Pri vykonávaní Manuálnej lymfodrenáže je taktiež dôležité dávať si pozor na kontraindikácie medzi, ktoré patria:
- akútne štádium onkologického ochorenia
- opuchy spôsobené ochorením srdca, pečene alebo obličiek
- akútne vírusové alebo bakteriálne ochorenia
- akútne žilné ochorenia 
- glaukóm (zelený očný zákal)
- hypertenzia (vysoký krvný tlak)
- horúčka
- zvýšená funkcia štítnej žľazy
- astma
- pľúcne ochorenia
- poruchy látkovej výmeny
Ako často vykonávať manuálnu lymfodrenáž?
Ako prevencia 1 krát mesačne:
- prevencia obranyschopnosti organizmu alebo detoxikácia 
Ako prevencia 2 krát mesačne:
- prevencia celulitídy alebo kŕčových žíl 
- prevencia proti migrénam

Športová masáž

Športová masáž je veľmi rozšírená a používa sa u zdravých ľudí, výkonných športovcov. V športovej masáži sa využívajú hmaty klasickej masáže, no ich poradie a intenzita sa prispôsobujú podľa cieľa masáže.

Pre ľudí s vyššou fyzickou námahou, dynamickejším životným štýlom a športovcov je vhodná táto masáž.

Podľa cieľa masáže rozoznávame prípravnú alebo tréningovú masáž, ktorá slúži na zlepšenie celkového telesného stavu a základných funkcií jednotlivých partií svalov a častí tela zaťažených športom. Delíme ju do dvoch skupín keď potrebujeme masírovaného rozohriať, prekrviť svalstvo a tým ho pripraviť k nadmernému, alebo vyššiemu výkonu. Hmaty vedieme rýchlejšie, sú dynamickejšie za účelom zohriať ich a prekrviť, aby boli už pripravené na vyššiu záťaž. Tesne pred športovým výkonom sa vykonáva pohotovostná masáž. Tá môže mať dráždivý alebo upokojujúci charakter, podľa temperamentu športovca. Po športových výkonoch je vhodná masáž odstraňujúca únavu. Pri tejto forme masáže sa uplatňujú najmä hmaty trenia, vytierania, roztierania a hnetenia. Pri každom druhu športu sa masáž prispôsobuje jeho špeciálnym potrebám. Po športovom výkone, po ťažkej práci a po nadmernej únave, vedieme hmaty tonizačne - ukľudňujúco, hmaty sú vláčnejšie, jemnejšie, účelne vedené k vyplaveniu prebytočných bielkovín kyseliny mliečnej, ktorá spôsobuje svalovicu a aj celkovo únavy zo svalov ľudského tela. Táto masáž má zmysel tesne pred zápasom, alebo výkonom u športovcov. U bežných ľudí pred očakávanou fyzickou záťažou - dlhšia túra, ťažšie práce v okolí domu a podobne.

Hot stones masáž

Masáž lávovými kameňmi

Masáž horúcimi lávovými kameňmi, známa pod názvom Hot Stone massage, je veľmi stará liečebná metóda. Používala sa už v starovekej Číne, v Indií, poznali ju aj kmene v Amerike. Sila lávových kameňov vznikala už v lone sopky, odkiaľ bola horúca hmota vyvrhnutá a na povrchu následne ochladená, čím sa v kameni uzavreli na dlhé veky liečivé energetické vibrácie. Lávové kamene - čadiče vulkanického pôvodu - používame oblé, s hladkým povrchom, v rôznych veľkostiach. Dokážu nás liečiť, odovzdávať pozitívnu energiu a pohlcovť našu negatívnu. Nahrejemme ich v špeciálnom variči na teplotu 40-60 °C, niektoré len prikladáme na určité body na tele, ostatnými masírujeme celé telo. Pokožku masírovaného klienta musíme dobre natrieť namiešaným špeciálnym aromaterapeutickým olejom, aby lepšie znášala horúce pôsobenie kameňov, ktoré telu však už po chvíľke odovzdajú svoje energie a teplo. Tieto kamene sú zväčša tmavo sivé až čierne, obsahujú množstvo železa a oplývajú mužskou energiiou Jang.

Teplo uvoľňujúce sa z kameňov spolu s pôsobením masáže pomáha uvoľniť svalstvo, zlepšiť metabolizmus, krvný obeh, upokojiť bolestivé miesta na tele, lepšie uvoľniť svalové spazmy, nabudiť samoliečiace schopnosti organizmu.

Pri termoterapií môžeme využiť aj protichodné pôsobenie bielych studených kameňov /mramor a pod./, vyžarujúcich Jin, ktoré držíme v miske s ľadom, a použijeme v mieste zvýšeného prekrvenia a prehriatia organizmu. Tieto pomáhajú zmenšiť opuchy, použijeme ich aj pri úrazoch a natiahnutí šliach a svalov, eliminujeme zápaly v miestach, kde ich nájdeme pomocou horúcich kameňov.

Tu môžeme prípadne použiť aj niektorý ochladzovací kameň z polodrahokamov, napríklad sodalit či chryzokol, podľa uváženia.

Pri dlhodobejšom pôsobení lávových kameňov sa človek začína potiť, čím sa prečisťuje organizmus a zbavuje sa škodlivých látok. Po terapií je dôležé doplniť množstvo tekutiny, a zvýšiť jej objem aj ďalšie dva tri dni, najmä čistú vodu a čaje zelené, lapacho, vilcacoru, či bylinkové zemsy na prečistenie a imnunizáciu organizmu, čím ešte zvýšime účinok masáže

Anticelulitídna masáž

Masáže nemajú len relaxačné a skrášľovacie účinky, ale pozitívne vplývajú aj na našu psychiku, uvoľňujú stuhnuté svalstvo a pomáhajú odstraňovať niektoré bolesti.

Masáž krásnych nôh

Anticelulitídna masáž, nazývaná aj masáž krásnych nôh, zabraňuje ukladaniu tukových buniek na nesprávnych miestach, "drvý" zhluky tukových buniek, ktoré sú uložené pod pokožkou a eliminuje 2 vnútorné príčiny vzniku celulitídy:

  1. nedostatočné prekrvovanie postihnutej oblasti,
  2. zlú cirkuláciu lymfatického systému.

Vďaka masáži sú bunky lepšie zásobované výživnými látkami a kyslíkom, z organizmu sa rýchlejšie odplavujú škodlivé látky, takže staré "celulitídne hrbolčeky" miznú a nové sa už netvoria. Aby bola masáž v odstraňovaní celulitídy účinná, musíte ju podstupovať pravidelne a dlhodobo.

Čo je vlastne celulitída?

Celulitída, alebo tzv. pomarančová koža je mnohými označovaná za civilizačné ochorenie, inými "len" za nepríjemný estetický problém. Ako sa na mnohých miestach môžeme dočítať, je celulitída spájaná s obezitou. Hoci kilá naviac k celulitíde dopomôcť môžu, neubránia sa jej ani mnohé štíhle a športujúce ženy.

Príčiny vzniku celulitídy sú vysvetľované rôzne, pričom sa najčastejšie uvádza spojitosť s ukladaním tuku v podkoží a neodplavovaním splodín látkovej výmeny. Navonok vzniknuté hrboľky niesu len výsledkom ukladania prebytočného tuku, ale sú výsledkom zmien v podkožnom tkanive. Tuk sa ukladá do neforemných hrudiek, ktoré tlačia na pokožku. Dochádza k stlačovaniu vlásočníc a k zhoršovaniu prekrvenia. Podkožné väzivo sa tak bez dostatku živín postupne narušuje.

Celulitída postihuje predovšetkým nežné pohlavie a to najmä v dôsledku súhry viacerých faktorov ako sú dedičnosť, nadváha, ochabnuté väzivo, nesprávna životospráva, hormonálne poruchy, zlý krvný a lymfatický obeh. Medzi rizikový patrí napríklad aj stres.

V poslednom čase sa veľa hovorí o genetike a predurčenosti mať pomarančovú pokožku. V skutočnosti však nemožno potvrdiť, že by sa celulitída dala zdediť. To, čo človek získava po svojich predkoch je predovšetkým typ postavy. Najrizikovejšou skupinou žien sú tie, ktoré majú tzv. hruškovitý typ postavy. Pre takéto telo je typický úzky pás a široké boky. Tuk sa ukladá predovšetkým na bokoch, pozadí a stehnách.

Ďalším už spomenutým faktorom je vysoká hladina estrogénu. Do vlastností tohto hormónu patrí aj ochabovanie tkaniva a ukladanie tukových buniek a ich množenie. Estrogény blokujú funkčnosť vitamínu C a B12 a spaľujú kyselinu listovú. Celulitída ohrozuje dievčatá už od puberty, pričom je spojitosť s estrogénom zjavná. Celulitídou sú síce ohrozené ženy každého veku, no do najrizikovejšej skupiny patria dievčatá v puberte, ženy po tehotenstve, v menopauze a ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu a hormonálnu liečbu.

Nesprávna životospráva môže byť ďalším kameňom úrazu. Ukladanie toxínov v tele a nedostatok potrebných minerálnych látok a vitamínov len podporuje efekt celulitídy. Medzi rizikové patrí kofeín a fajčenie, pretože pri nich dochádza k zužovaniu ciev a tým k zhoršenému prekrveniu. Vo výžive treba brať väčší dôraz na menej čierneho čaju, kávy a menej soli. Potravín, na ktoré by si žena mala dávať pozor je asi tak veľmi veľa, že ľahko môže nadobudnúť dojmu, že by prakticky nemohla jesť vôbec nič! To však nemusí byť pravda. Dôraz je potrebné venovať pitnému režimu a racionálnemu, obsahovo vyváženému a pravidelnému stravovaniu (5-6x denne).

Fenomén, ktorý s výživou bezprostredne súvisí sa nazýva jo-jo efekt. Rôzne druhy diét, pri ktorých dochádza k rýchlim úbytkom na váhe a s následným rýchlim priberaním, sú asi to najhoršie čo môže človek urobiť. V prípade, že sa žena rozhodne držať diétu, tá by mala byť racionálna a kaloricky menej drastická. Ideálny úbytok na váhe je asi do 1 kilogramu za týždeň.

Hoci celulitídu môžu mať aj štíhle, pohybovo aktívne ženy, obezita je významným faktorom, ktorý jej môže dopomôcť. Kým štíhla žena sa celulitídy bude zbavovať asi naozaj ťažko, mnohým ženám, ktoré sú viac pri tele postačí na jej výrazné zmiernenie prakticky len schudnúť. Za vhodný prostriedok možno označiť športovanie s dôrazom ta tie pohybové aktivity, pri ktorých intenzita umožní dostatočné zásobovanie tela kyslíkom, ktorý je pre spaľovanie tukov nevyhnutný. Športovaním nedochádza len k úbytku telesného tuku, ale aj k spevňovaniu tkaniva a k zlepšeniu prekrvenia.

Zlepšené prekrvenie dopomáha zásobovať postihnuté oblasti živinami a zbavovať ich usadených toxínov. Šport však nie je jediným prostriedkom, ktorým je možné zlepšovať krvnú cirkuláciu. Do skupiny takýchto prostriedkov patrí aj napríklad pravidelná masáž.

V súčasnom období prežívajú veľký rozmach rôzne "zázračné" krémy a gély proti celulitíde. Ich obsah a zameranie, ako aj účinnosť je rozmanitá, pričom treba vyzdvihnúť napríklad zlepšovanie prekrvenia a mobilizovanie tukových buniek. To čo je im naopak často vytýkané je fakt, že zväčša pôsobia len povrchovo, kým skutočný problém sa skrýva oveľa hlbšie.

Čo povedať na záver? Zázračný prostriedok v boji s celulitídou neexistuje. Nedá sa odstrániť, dá sa však výrazne zmierniť. Na to však rôzne krémy postačovať asi nebudú. To čo naozaj môže pomôcť, je celková zmena životného štýlu, ktorá sa dotkne výživy, pohybovej aktivity človeka, ako aj pravidelnej starostlivosti o postihnuté časti tela.

Cviky proti celulitíde

V podstate nejde o žiadne špeciálne cviky, no musia byť zamerané na postihnuté partie. Pokiaľ vás trápi celulitída na stehnách, do svojej zostavy si pridajte viac cvikov na túto oblasť, aby ste ju dostatočne prekrvili. To isté platí aj na zadok či bruško, ktoré sú najčastejšie postihnutými partiami. Pridávame aj niekoľko tipov, ako ich efektívne precvičiť.

ňStehná: Najlepšími cvikmi pre stehná takisto zadok sú výpady.  To najlepšie pre pekný zadok a stehná. K ďalším efektívnym cvikom však patrí aj unožovanie. Ľahnite si na bok, spodnú nohu mierne pokrčte a horná zostáva vystretá. Hornú nohu pomaly zdvíhajte nahor a v polohe, kedy najviac cítite prácu svalov, chvíľu zotrvajte. Nohu pomaly tesne nad zem a opakujte.

Zadok: Výpady i drepy sú istotou, ako precvičiť zadnú časť tela, no opäť môžete zotrvať i v polohe ležmo. Ľahnite si na chrbát, ruky majte pozdĺž tela a nohy pokrčené v kolenách. Zdvihnite zo zeme panvu a spodnú časť chrbta, no dbajte, aby boli stehná a trup v jednej rovine. V pozícii chvíľu zotrvajte a panvu pomaly vráťte na zem. Tento cvik môžete robiť aj spôsobom, že máte nohy vyložené na sedačke alebo stoličke.

Bruško: Keďže celulitídu na brušku často vídať najmä zboku, zamerajme sa na tieto svaly. Stále ležíte na zemi, uložte sa na bok a nohy jemne pokrčte v kolenách. Spodnú ruku si dajte za hlavu, hornú položte na bok a mierne sa nadvihujte. Musíte cítiť prácu bočných brušných svalov, v nadvihnutej pozícii chvíľu zotrvajte a vráťte sa na zem. Telo však celkom nepoložte a cvik opakujte.

Čo je vlastne anticelulitídna masáž?

Anticelulitídna masáž je terapia , ktorá pozitívne pôsobí na rozklad tukového tkaniva problémových partií , ktorej cieľom je prevencia a zmiernenie prejavov celulitídy na sedacích a stehnových svaloch. Terapia zvyšuje odsun odpadových látok, zlepšuje prekrvenie a látkovú výmenu v danej oblasti.Je dôležité venovať pozornosť správnej výžive, pitnému režimu, primeranému pohybu a prípadne striedavým sprchám teplou a studenou vodou .

Celulitída ľudovo nazývana je vlastne Lipohypertrofia - ide o neodtečenie lymfy z medzibunkového priestoru spod povrchu kože ,z dôvodu zväčšenia tukových buniek, a tým prichádza k útlaku lymfatických ciev ,kde bielkovinová zložka sfibrotizuje a vytvára hrbolky podobajúce sa pomarančovej kôre. V mieste je značne obmedzený prietok krvi a lymfy .

Pomarančová koža je spôsobená z veľkej časti vodou, tukom a odpadovými

látkami, ktoré sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva.

Usadzovanie spôsobuje nedostatočná funkcia lymfatických ciev a zlé prekrvenie, čo je následkom zlého životného štýlu.

Dôležitou súčasťou anticelulitídneho programu je :

- správna výživa

- pohyb

- masážny efekt, napr. aj pri krémovani

- striedavé sprchy studenou a teplou vodou

- saunovanie

- NeFajčenie - fajčenie spôsobuje zúženie ciev, v konečnom dôsledku bráni odtoku lymfy z podkožia

Kontraindikácie :

- malígne ochorenia ,akútna bakteriálna alebo virová infekcia, akútne horúčkovité stavy a žilové ochorenia, tehotenstvo, kožné ochorenia

Čokoládová masáž

Vďaka čokoládovej masáži, alebo zábalu prenikajú do pokožky taktiež vitamíny, aminokyseliny, minerály, antioxydanty.

Po aplikácii je pokožka vyhladená a ošetrená - ideálny doplnok pre anticelulitídny program.

Čokoterapia má priaznivý vplyv na činnosť srdca a podporuje detoxikáciu.

Masáž horúcou čokoládou si môžu užiť všetci, ktorí potrebujú akútne zlikvidovať dlhodobo nazhromáždený stres a únavu.

Masáž 100% čokoládou je nezabudnuteľnou lahôdkou medzi procedúrami.

Čokoterapia je výnimočným prostriedkom proti zimnej depresii, stresu a zlej nálade, zanechá pleť jemnú a vyživenú, zahalenú do vôňe sladkej čokolády. Vôňu čokolády ucítite ešte celý deň. Luxusná terapia má priaznivý vplyv na činnosť srdca a podporuje detoxikáciu.
Obsah Theobromínu v kakau je podobný kofeínu a svojim účinkom podporuje v tele látkovú výmenu, antioxidanty pôsobia proti stárnutiu pokožky, vracajú pružnosť a pomáhajú redukovať strie. V rámci masáže si môžte vybrať partie, ktoré budú masírované ako napr. chrbát, dolné končatiny zo zadu, zadok, dolné končatiny zpredu, brucho, dekolt, ruky prípadne aj komplet celé telo.

Dornova metóda

Čo je Dornova metóda?
Za zakladateľa Dornovej metódy sa považuje nemec Dieter Dorn. Podľa Dorna vedie súčasný, sedavý spôsob života spolu s vysokou mierou stresu k deformitám chrbtice a panvy. Preto samotný Dorn vymyslel vlastnú jemnú Dornovu metódu, ktorá sa používa pri bolestiach chrbtice, kĺbov a pri ďalších poruchách pohybového aparátu spojených s nesprávnym držaním tela. 
Ako sa Dornova metóda vykonáva?
Pomocou Dornovej metódy sa posunuté kĺbové plochy jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. U Dornovej metódy sa nepoužívajú prudké a násilné pohyby. Z tohto dôvodu u tejto metódy nedochádza k poškodeniu šliach, väzív alebo svalov. U porovnávania Dornovej metódy s inými podobnými metódami zistíme, že u metódy Dietera Dorna sa nesmie prekročiť prah bolesti. Základným predpokladom úspechu Dornovej metódy teda je aktívna spolupráca klienta pri ošetrovaní. 
Aké sú výsledky Dornovej metódy?
Dornova metóda dokáže klienta zbaviť rôznych bolestí a ťažkostí pohybového aparátu. Rovnako dokáže zmierniť prejavy skoliózy a hyperkyfózy. Podľa Dorna sa naše svaly vždy riadia podľa pozície kĺbov a chrbtice. V prípade, že tieto nefungujú ako by mali, naše svaly sa takémuto držaniu tela prispôsobia a požadujú ho za správne. To znamená, že držia naše telo v nesprávnej pozícií, ktorá následne škodí nášmu zdraviu. 
Ako rýchlo sa výsledky po aplikácii Dornovej metódy prejavia je individuálne. Už po dvoch vyšetreniach môže u klienta dôjsť k úľave a zlepšeniu zdravotného stavu. U ťažkých zdravotných prípadoch sa môže požadovaný efekt dostaviť až po niekoľkých mesiacoch. 
U Dornovej metódy je potrebné dávať si pozor na kontraindikácie medzi, ktoré patria:
- osteoporóza v pokročilom štádiu
- stavy po operáciách chrbtice a po úrazoch (napr. zlomeniny)
- artróza v pokročilom štádiu
- vyskočená alebo operovaná medzistavcová platnička
- rakovina
- reumatoidná artritída
- Bechterovova choroba
- tehotenstvo
Keďže veľká časť problémov s pohybovým aparátom má psychickú príčinu, dochádza k spojeniu Dornovej metódy s rôznymi energetickými terapiami a masážami. Najčastejšie sa s ňou spája bankovanie a Breussova masáž.

Breussova masáž

Keďže veľká časť problémov s pohybovým aparátom má psychickú príčinu, dochádza k spojeniu Dornovej metódy s rôznymi energetickými terapiami a masážami. Najčastejšie sa s ňou spája bankovanie a Breussova masáž
Čo je Breussova masáž?
Túto metódu masáže založil rakúsky liečiteľ Rudolf Breuss. Breussova masáž je energeticko-manuálna masáž, v oblasti chrbtice (špeciálne pomalé hmaty, ktoré vedú priamo k chrbtici). Vďaka týmto hmatom dochádza spolu s použitím ľubovníkového oleja k uvoľneniu medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch je možné bezbolestné navrátenie vychýlených medzistavcových platničiek na svoje pôvodné miesto. Breussova masáž je ideálny doplnok po ošetrení Dornovou metódou. 
Ako sa Breussova masáž vykonáva?
Breussova masáž spočíva v intenzívnom vtieraní masážneho oleja po celej dĺžke chrbtice. Dôraz sa pritom kladie na postihnuté, boľavé miesta. Pôsobením oleja sa medzistavcové platničky regenerujú a platničky sa tak lepšie vyrovnávajú do správnej polohy. Masážou a pôsobením oleja dochádza k lepšiemu okysličeniu tkanív platničiek, odplavovaniu škodlivín krvou a stimuláciou nervových vlákien, ktoré vedú z chrbtice. Celá chrbtica sa tak ľahšie regeneruje a pohyblivosť organizmu sa rozširuje. 
Breussova masáž je veľmi jemná a u jej vykonávania nie sú známe žiadne kontraindikácie. Aké sú výsledky Breussovej masáže?
Breussova masáž sa používa na uvoľnenie po aplikácií Dornovej metódy alebo taktiež ako príprava na Dornovu metódu. Výsledky, ktoré dosiahnete vďaka Breussovej masáži sú nasledovné:
- uvoľnenie a regenerácia medzistavcových platničiek
- vyrovnanie celkovej statiky organizmu
- zmiernenie svalového napätia
- slúži ako prevencia pri ochoreniach chrbtice
- vyrovnanie postavenia chrbta
- uvoľnenie psychických, fyzických i energetických blokov
Veľkou výhodou Breussovej masáže je fakt, že pri akútnych problémoch klienta sa veľmi často jedná o jedinú metódu, ktorú klient dokáže zniesť.

Bankovanie

Čo je bankovanie?
Čo sa týka bankovania, ide o terapiu používanú na rozptýlenie stagnujúcej krvi a lymfy v tkanive. Ide o metódu starú niekoľko tisíc rokov. Používajú sa pri nej sklenené alebo plastové banky na vytvorenie podtlaku, pričom jemným ťahom krvi a tekutiny na povrch sa zlepší obeh a tok energie.
V čom sú tieto techniky prospešné pre naše telo?
Obe techniky sa používajú pre zlepšenie príznakov rôznej problematiky dýchacích ciest, ako je nádcha. Bankovanie a moxovanie však pomôže aj pri ťažkostiach s pohybovým aparátom, presnejšie s bolesťami krku, chrbta, krížov a ramien. Takisto sa používa na zmiernenie príznakov celulitídy, tráviacich problémov. Okrem toho budete mať po ich absolvovaní úžasný pocit natiahnutých svalov a uvoľnenia.

BANKOVANIE A BANKY

Bankovanie - vákuoterapia je jedinečná účinná masážna a liečebná technika, pri ktorej dochádza k veľmi intenzívnemu prekrveniu masírovanej časti. Pôvod bankovania je pripisovaný starovekej Číne. Prostredníctvom baniek možno zmierniť či odstrániť celulitídu, bolesti chrbta a kĺbov, osvedčili sa i pri liečbe migrény, cukrovky, vysokého krvného tlaku, zažívacích problémoch, dny, problémoch so žlčníkom, bolesťou sprevádzajúcou menštruačný cyklus atď.

História bankovania

Zmienky o bankovaní nájdeme v knihe písanej na hodvábe nájdenej v hrobke dynastie Chan. Egypťania vykonávali systematické liečenie bankami, čo dokazuje Eberov papyrus pochádzajúci približne 1550 rokov p.n.l., v ktorom sa popisuje krvácanie vyvolané priložením banky. Gréci prevzali toto starodávne umenie od Egypťanov prostredníctvom Cecropov, ktorí sa so svojimi druhmi vysťahovali z Egypta, založili v Grécku kolóniu a vybudovali mesto Atény. I keď je doložené, že bankovanie bolo používané v iných civilizovaných krajinách staroveku a dokonca i barbarské kmene poznali bankovanie, skutočný pôvod bankovania je zahalený tajomstvom. Nie sú k dispozícii záznamy ani podklady, ktoré by pomohli odkryť najdôležitejšie stopy.

Princíp bankovania

Na povrch kože (v oblasti chrbta, podbruška, lakťa, bedrového kĺbu, kolien, chodidiel alebo členku) sa prikladajú špeciálne banky určené na bankovanie, v ktorých je po priložení vytvorený podtlak (vákuum). Potom je koža a povrchová vrstva svalov vtiahnutá dovnútra a držaná v banke.

Pri klasickom bankovaní sa používajú sklenené banky a na vytvorenie podtlaku slúži zapálený liehový tampón upevnený napr. do pinzety, ktorý sa pred lokálnou aplikáciou na chvíľu vloží do banky. Ďalej sa banky môžu vopred nahriať a pri ich ochladzovaní sa vytvára podtlak. V súčasnej dobe sa hitom stávajú banky plastové či gumové, z ktorých sa vzduch odsáva vákuovou pumpičkou, teda nehrozí riziko spojené s užívaním ohňa. Existujú i banky s gumovým balónikom, ktorého pustením po predchádzajúcom stlačení a priložení banky na kožu sa podtlak dosiahne tiež.

Vyššie uvedený princíp je pre tzv. "suché bankovanie/banky". Existuje tiež tzv. "krvavé bankovanie/banky". Vopred sa pokožka nareže alebo niekoľkokrát napichne ihlou, takže banky nasávajú krv.

Pri masážnom (pohyblivom) bankovaní sa pracuje iba s jednou bankou, ktorá je mierne prisatá na pokožku tela a masíruje sa s ňou v smere toku lymfy. Pri tejto masáži dochádza k detoxikácii organizmu, prekrveniu rady tkanív a maximálnej relaxácii. Zvlášť ženy ocenia odstránenie celulitídy touto metódou v oblasti stehien, sedacích svalov, paží alebo brucha.

Dĺžka bankovania

Dĺžka bankovania je individuálna, pohybuje sa medzi 20 - 45 minútami, odporúča sa vykonávať bankovanie dvakrát až trikrát týždenne. Obvykle už po prvej procedúre sa dostavuje značný pocit úľavy.

Nepríjemným sprievodným efektom bankovania je popraskanie drobných cievok a vzniku podliatin, ale počas 3 dní dôjde k ich vymiznutiu.

Bankovanie a jeho účinky na naše telo

Pri bankovaní dochádza k intenzívnemu prekrveniu miest, kde boli banky priložené (mechanický účinok). Bankovanie ovplyvňuje vnútorné orgány (reflexný účinok) a napomáha odstraňovať toxické látky z tela von (detoxikačný účinok).

Banky

Banky sú sklenené, plastové či gumové "guľovité" nádoby, naplnené horúcim vzduchom. Ochladzovaním sa v nich vytvorí podtlak, vďaka ktorému sa banky prisajú na pokožku. Na bankovanie je potrebné mať minimálne 12 baniek s rôznymi veľkosťami.

Banky majú rôzne spôsoby aplikácie, možno ich prikladať staticky na určité body či na body vykazujúce väčšiu bolestivosť alebo možno vykonávať masáž bankami tzv. pohyblivé či kĺzavé bankovanie. Statické banky sú vhodným podporným prostriedkom pri problémoch s menštruáciou, bolestiach kĺbov a svalov, pri začiatku chrípkového ochorenia. V tomto prípade sa banky prikladajú na akupunktúrne body.

Pohyblivé banky sú veľmi účinné pri bolestiach chrbta, stuhnutých ramenách a tým, že veľmi výrazne podporujú cirkuláciu krvi a lymfy, teda i detoxikáciu, sú vhodné pri terapii celulitídy a miernej obezity.

Pre koho je vhodné bankovanie?

Pre tých, ktorí trpia bolesťami hlavy, migrénou, bolesťou chrbta, bolestivou menštruáciou, obličkovými problémami, tenisovým lakťom, bolesťou kolenného kĺbu, celulitídou, nádchou, astmou, zápalom priedušiek, reumatickými problémami, chronickou zápchou atď.

Pre koho nie je vhodné bankovanie?

Bankovanie nie je vhodné pre osoby trpiace celkovou infekciou, horúčkou, celkovým telesným vyčerpaním, popáleninami, trombózami, kŕčovými žilami, gangrénami, otvorenými ranami alebo hnisavou infekciou. Bankovanie nie je vhodné pre ženy v období tehotenstva a v období menštruácie.

https://compex.zdravie-sk.eu/bankovanie.php

Bankovanie a banková masáž 

Bankovanie je liečebná metóda známa už v stredoveku. V minulosti sa viac využívalo mokré /krvavé bankovanie/, kde sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú "zlú" krv. Podobne sa využívalo aj púšťanie žilou a liečba pijavicami. Na rôznych miestach sveta sa používali nielen sklené banky, ale aj banky
z kravských rohov, bambusové banky, či vyrobené z tekvičiek.

V súčasnosti môžu krvavé bankvanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž.
Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláiu krvi a prívod kyslíku do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne.
Už v dávnejších dobách sa zistila súvislosť medzi zatvrdlinami na chrbte a vnútornými orgánmi, ktoré sa ovplyvňujú navzájom. Teda ak sa nám z nesprávneho držania tela, chôdze, sedenia, po úraze ale i napríklad po pôrode vytvorí v svale na určitom mieste gelosa, po určitom čase začne ovplyvňovať aj orgán, v ktorého zóne sa nachádza, a naopak, ak máme chorý niektorý vnútorný orgán, na príslušnom mieste na chrbte, alebo pri zodpovedajúcom stavci sa objaví po čase bolestivá spazma alebo iná zmena.
Pred bankovaním vždy vyhmatáme na chrbte tieto bolestivé, chladné či horúce miesta, hrčky a zatvrdliny a podľa toho sa rozhodneme, kde umiestnime banky. Ak sa rozhodneme bankovať niektorý vnútorný orgán, vyberieme k nemu prislúchujúcu zónu, môžeme si pomôcť aj priečnou segmentáciou alebo podľa akupunktúrnych dráh meridiánov.
Pred bankovaním prevedieme krátku zahrievaciu masáž vhodným rastlinným olejom, vynikajúca kombinácia je s éterickým olejom borievkovým /jalovcovým/, ktorý podporuje pohyb lymfy a prečistenie organizmu, prípadne použijeme aj levandulku, grep, alebo lemongras, ktorý vynikajúco hojí popraskané cievky.
Veľmi účinná na prekrvenie a úľavu od menších bolestí chrbta alebo kĺbov je banková masáž. Väčšiu banku prisajeme na dobre naolejovanú pokožku, a masírujeme s ňou pozdĺž chrbta, aj priečne,vynikajúco pôsobí masáž pozdĺž dráhy močového mechúra a okolo trapézov.
Zoberieme menšie banky a poukladáme ich na vybrané miesta. Necháme ich tam 15 - 25 minút, potom jemne zložíme a na záver premasírujeme . Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky, a odľahčuje obličky.
Bankovanie opakujeme podľa potreby, môže byť bankovacia kúra: prvý týždeň 2 x, potom ešte 6-9x raz do týždňa, neskôr 2 mesiace pauza.
Na niektorých miestach môžeme bankovanie používať aj častejšie, len počkáme kým vzniknuté podliatiny nezmiznú.
Vieme takto liečiť niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobíme na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných aj horných končatín.
Okrem chrbta môžeme pri určitých liečebných procesoch prikladať banky aj na hrudník, brucho, podbruško, stehná, lakte, kolená i chodidlá.
Pri bankovaní meridiánov sú najdôležitejšie dráhy nachádzajúce sa na chrbte, a to riadiaca dráha a vonkajšia aj vnútorná dráha močového mechúra, na ramene a krku dráha tenkého, hrubého čreva a trojitého ohrievača.
Bankovať sa nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne.
Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa predtým s vaším lekárom.

 

https://compex.zdravie-sk.eu/bankovanie.php

Zdroj:https://www.rege.sk/clanky/ako-funguje-bankovanie-a-moxovanie/

Medová masáž

Medová detoxikačná masáž

Pod pojmom medová masáž si každý predstaví niečo príjemné, jemné a sladučké. Možno teraz niekoho sklamem, ale nie je to celkom tak. Táto masáž môže byť aj trošilinku bolestivá, ale zato jej účinok nám to viacnásobne vynahradí.

Liečivé účinky medu sú nám známe už od staroveku a asi by sme aj u nás márne hľadali človeka, ktorý o tom ešte nepočul. Jeho účinky popisovali v slávnych knihách napríklad Avicenna či Plinius starší. Neskôr ho v liečení vytlačila chémia, ale na vidieku sa používal stále, a k jeho "znovuobjaveniu" v liečiteľstve prispel napríklad aj kňaz Sebastian Kneipp. Starí Egypťania používali síce posvätený med od posvätných včiel, ale náš takisto vynikajúco pomáha v rôznych situáciách. Bežne sa využíva na liečenie rán, na zlepšenie trávenia, pri dýchacích problémoch, regenerácií pečene, obličiek a tiež anémií, pri čom má dôležité miesto ako potravina, ktorá obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov. Jeho zloženie sa rôzni podľa zmesi kvetov navštívených jednotlivými včelstvami, ktoré med vyprodukovali, a tiež podľa lokality, obdobia a sezóny. Poznáme kvetinové medy ako repkový,z lúčnych kvetov, agátový - svetlý a redší, i medovicové - lesný medík tmavý. Med obsahuje jednoduché cukry ako fruktózu, glukózu a sacharózu, ale aj oligosacharidy a podobne, 13 druhov aminokyselín vrátane esenciálnych, tiež bielkoviny aj rastlinné - z nektáru rastlín, ale aj živočíšne - z hltanových žliaz včiel. Nájdeme v ňom množstvo enzýmov ako amyláza, kataláza, oxidáza, maltáza, inuláza a mnohé iné, dôležitou súčasťou sú vitamíny - predovšetkým provitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B7, B12), C, D, H, K, P, a minerálne látky a stopové prvky - vápnik, horčík, fosfor, draslík, fosfor, sodík, síra, železo, kremík, mangán, bárium, nikel, striebro, zinok, volfrám, mangán, molybdén, chróm, kobalt, vanád, arzén, stroncium, titán, platina, jód, irídium, paládium a iné.
Nájdeme tu voľné organické kyseliny ako kyselina octová, citrónová, šťaveľová, mliečna či mravičia, a potom ešte látky pôsobiace antibakteriálne ako cholín, acetylcholín, inhibín - ktorý sa ničí teplom nad 40°C, a preto podľa niektorých zdrojov by sa mal med stáčať za súmraku. V neposlednom rade sú tu zastúpené koloidné látky - ochranné látky enzýmov, chrániace ich pred prostredím v našom žalúdku, farbivá - karotény, flavóny, chlorofyl, melanín, a napokon silice a peľové zrnká.
Náš oraganizmus vie veľmi dobre stráviť a využiť tieto látky z medu.

Poznáme mnohé receptúry na liečenie medom, užíva sa vnútorne, ako kloktadlo, na rôzne obklady, ako maska na tvár, či v masti na rany.

Ja sa teraz pokúsim priblížiť med ako prostriedok na masáž.
Masáž medom v tejto forme k nám prišla z Ruska, kde sa používala už v dávnych dobách, a dnes sa znovu objavuje a prežíva svoju renesanciu aj v západných krajinách. Takáto masáž pomáha nášmu telu detoxikovať sa, zrevitalizovať, zbaviť sa nepriaznivých účinkov stresu a nečistého životného prostredia.

Takisto ako pri bankovaní, i iných masážach je i tu dôležité poznanie tzv. Haedových zón, kde má ktorý orgán nervové zakončenia, a podľa toho vieme, kde máme najväčšie problémy.
Používame k nej najlepšie agátový med, pre jeho vyšší obsah vody, prípadne repkový. Lesný med má aj silnejšie zloženie a je hustejší, používame ho opatrnejšie. Výhodné je, ak máme medík z čo najbližšieho okolia nášho bydliska, ten je pre náš organizmus najlepší.
Medom natrieme chrbát ošetrovaného, ten pôsobí jeho liečivá sila priamo cez pokožku a dostáva sa do krvi. V druhom kroku špeciálnymi pohybmi rúk "pumpujeme" či "vysávame" staré toxíny a usadeniny až z hĺbky tkani


Napíšte nám

Odoslať správu

Partner

Copyright (c) 2013 Copyright Holder All Rights Reserved.